Na co zwracać uwagę przy zakupie hulajnogi?
Uwielbiana przez dzieci i młodzież podczas aktywności na świeżym powietrzu, zyskująca uznanie wśród dorosłych za szereg zalet, jakie oferuje. Prosta w obsłudze, kompaktowa, komfortowa, do poruszania się w dużych miastach bez stania w korku. Idealna na dojazd do szkoły lub pracy. Hulajnoga, bo o niej mowa, to nowoczesny środek transportu, który cieszy się niezwykłą popularnością wśród różnych grup wiekowych. W poniższym artykule podpowiadamy, jaką hulajnogę kupić dziecku i jaka będzie odpowiednia dla dorosłego, a także jak dobrać hulajnogę do wzrostu.
Jaką hulajnogę kupić dla dziecka? Na co zwrócić uwagę przy zakupie hulajnogi
Na rynku dostępny jest szeroki wybór hulajnóg dla dzieci w zależności od tego, jakie zadanie mają one spełniać i o jakiej grupie wiekowej rozmawiamy. Zaczynając od najmłodszych smyków, możemy znaleźć hulajnogi balansowe trójkołowe 3w1 lub 5w1, które pełnią funkcję jeździka dla najmłodszych dzieci (w przypadku opcji 5w1 hulajnoga dodatkowo wyposażona jest w pchacz i podnóżki), hulajnogi dla 2-letnich brzdąców i pełnowymiarowej hulajnogi dla starszych dzieci. Takie hulajnogi to bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ jeden produkt posiadający kilka modyfikacji może być używany przez dzieci w różnym wieku. Warto jedynie zwrócić uwagę na to, czy pojazd posiada wyjmowane siedzisko i regulację wysokości kierownicy, a także ile wynosi maksymalne obciążenie.
Dla starszych dzieci w wieku 3-8 lat dostępne są hulajnogi dwukołowe wyróżniające się ciekawym designem, kompaktową wielkością i możliwością składania. To idealna opcja na dojazdy do przedszkola lub szkoły czy na spacer. Decydując się na zakup takiej hulajnogi dla swojego dziecka, warto wziąć pod uwagę następujące aspekty: wielkość kółek i materiał, z jakiego zostały wykonane (poliuretanowe kółka zapewniają odporność na ścieranie, wilgoć i niskie temperatury), regulację wysokości kierownicy, wagę i wymiary po złożeniu (im lżejsza hulajnoga, tym bardziej zwrotna, im mniejsza po złożeniu, tym łatwiejsza w transportowaniu i przechowywaniu).
Jaką hulajnogę kupić nastolatkowi? Jaka będzie odpowiednia dla dorosłego?
Niezastąpiona w drodze do szkoły lub po szkole na wspólne przejażdżki z rówieśnikami. Niezawodna w drodze do pracy lub po pracy, by dotrzeć do domu bez kłopotliwego stania w korku. Hulajnoga to aktualnie pojazd uwielbiany zarówno przez młodzież, ale również przez dorosłych, ponieważ bez problemu sprawdza się w miejskiej dżungli. Na co zwrócić uwagę przy zakupie hulajnogi dla nastolatka i dorosłego? Podpowiadamy, jakie cechy powinna posiadać wymarzona hulajnoga, aby nie tylko cieszyć właściciela, ale także posłużyć mu przez lata.
Wysoki komfort jazdy, kompaktowy rozmiar i unikatowy, nowoczesny styl to nie wszystko. Szukając idealnej hulajnogi dla nastolatków, warto sprawdzić, czy posiada amortyzatory, z jakiego materiału została wykonana i jakiej wielkości kółka posiada. Dodatkowo ważnym aspektem, którego nie można przeoczyć, jest jej maksymalne obciążenie. Podobnie, jak w przypadku wyżej wymienionej hulajnogi dla dzieci, warto pamiętać o możliwości regulowania wysokości kierownicy, tylnym, nożnym hamulcu i antypoślizgowym decku. Tymi samymi cechami warto kierować się także przy zakupie hulajnogi dla dorosłych. Perfekcyjnie sprawdzą się tutaj hulajnogi dwukołowe z amortyzatorami z kółkami o średnicy 20 cm lub hulajnogi aluminiowe z kółkami o średnicy 25 cm, które oferują niezwykłą mobilność, nawet podczas jazdy po bardzo zatłoczonych ulicach. Ciekawą alternatywą są hulajnogi miejskie charakteryzujące się pompowanymi kołami (40 cm) i dużym podestem. W przypadku każdej z hulajnóg, zarówno tej dla dzieci, nastolatków, jak i osób dorosłych, należy pamiętać, aby była ona dobrana do indywidualnych potrzeb użytkownika.
Jak dobrać hulajnogę do wzrostu?
Wiemy już, że hulajnogę należy dobrać odpowiednio do wieku, wagi i umiejętności, a także do własnych potrzeb i stylu życia. Kolejną ważną kwestią przy zakupie hulajnogi jest dobranie jej do wzrostu użytkownika. Poniżej przedstawiamy wysokości hulajnogi i wzrost, jakiemu odpowiadają.
poniżej 70 cm — dzieci o wzroście 95-112 cm;
60-75 cm — dzieci o wzroście 112-126 cm;
65-79 cm — dzieci o wzroście 126-138 cm;
75-80 cm — dzieci o wzroście 138-149 cm;
75-85 cm — dzieci o wzroście 149-160 cm;
78-85 cm — osoby o wzroście 160-172 cm;
powyżej 79 cm — osoby o wzroście wyższym niż 172 cm.
Od teraz zakup wymarzonej hulajnogi nie powinien stwarzać żadnego problemu, a przemieszczanie się po miejskiej dżungli stanie się czystą przyjemnością.